LEGITIMULT: Legitimate Crisis Management and Multilevel Governance
Šifra projekta: 101061550
Razpis: HORIZON-CL2-2021-DEMOCRACY-01-05 – Politics and governance in a post-pandemic world
Vrsta projekta: HORIZON Research and Innovation Actions
Financer: Evropska unija v okviru programa Obzorje Evropa (sporazum št. 101051550) in Švicarski sekretariat za izobrazbo, raziskave in inovacije (Swiss State Secretariat for Education, Research and Innovation – SERI)
Sodelujoči na INV: prof. dr. Mitja Žagar, vodja ekipe na INV in koordinator delovnega sklopa 4 »Legitimate Crisis Governance in the Context of Human, Rights, Minority Rights and the Principle of Non-Discrimination«, dr. Romana Bešter, dr. Danijel Grafenauer, dr. Boris Jesih, dr. Janez Pirc, dr. Sofija Zver
Obdobje trajanja projekta: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2025
Projekt LEGITIMULT ocenjuje vpliv ukrepov, ki so jih sprejele različne mednarodne, nacionalne in podnacionalne vlade in organi, na institucije na več ravneh in medvladne odnose po pandemiji Covid19. Cilj projekta je odgovoriti na raziskovalno vprašanje: Kateri pogoji, okoliščine, politike, ukrepi in dejavnosti lahko prispevajo k demokratičnemu in zakonitemu obvladovanju konfliktov in upravljanju? V tem okviru projekt analizira učinek teh ukrepov na demokratično upravljanje in poudarja, v kolikšni meri upravljanje na več ravneh vpliva na njihov vpliv na demokracijo ter daje prednost modelu legitimnega kriznega upravljanja. Ocenjuje ukrepe, ki jih je sprejelo 31 evropskih držav, glede na njihov vpliv na upravljanje na več ravneh z oblikovanjem novega nabora podatkov, ki poudarja, kako so ti postopki povezani z več vrstami upravljanja – SZO in EU nad državami ter regionalnimi in lokalnimi oblastmi pod nacionalno ravnjo. Vpliv teh ukrepov je analiziran skozi prizmo različnih razsežnosti, ki so značilne za funkcionalno demokratično upravljanje (pravna država in demokratična udeležba; človekove in manjšinske pravice; zaupanje; gospodarska trajnost). LEGITIMULT opredeljuje različne kompromise, ki so potrebni znotraj teh razsežnosti in med njimi, da bi se učinkovito in hitro spopadli s krizo, kot je Covid-19, hkrati pa ohranili raven demokratičnega upravljanja in zagotovili, da so vse omejitve demokratičnih standardov omejene. Ti končni kompromisi znotraj in med različnimi razsežnostmi demokratičnega upravljanja pri kriznem upravljanju so zbrani v nizu političnih priporočil, prilagojenih različnim prejemnikom in razvitih z obsežnim posvetovanjem s skupinami zainteresiranih strani med projektom. Državljani, oblikovalci politik in praktiki so vključeni v eksperimentalno fazo projekta, kjer se interaktivno učenje in praktična orodja preizkušajo, pa tudi kodificirajo in izpopolnjujejo z ustreznimi deležniki na participativen način. Politična priporočila in praktična orodja se združijo v nabor orodij za zakonito krizno upravljanje, pripravljen za uporabo v morebitnih prihodnjih krizah.
Opis projekta in odgovornosti INV v angleščini
Več o projektu: www.legitimult.eu