Politična participacija narodnih manjšin in njihovih pripadnikov: primerjalna študija politične participacije slovenskih skupnosti v sosednjih državah Republike Slovenije
Vodja projekta: prof. dr. Mitja Žagar
Partnerske organizacije: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede (FDV UL), Slovenski raziskovalni inštitut, Trst (SLORI), Slovenski znanstveni inštitut, Celovec (SZI)
Sodelujoči: dr. Danijel Grafenauer (INV), dr. Boris Jesih (INV), prof. dr. Matjaž Klemenčič (INV), dr. Barbara Riman (INV), izr. prof. dr. Boštjan Udovič (FDV UL), dr. Zaira Vidau (SLORI), Milan Obid (SZI)
Financer: ARIS
Šifra projekta: J5-3117
Obdobje trajanja projekta: 1. 10. 2021 – 30. 9. 2024
Projekt se osredotoča na politično participacijo slovenskih manjšin in njihovih pripadnikov v sosednjih državah, na njihovo politično delovanje in organiziranje, konkretne volilne procese in dejavnosti izvoljenih političnih predstavnikov na vseh ravneh (npr. lokalna samouprava; regionalne oblasti oz. dežele; nacionalna raven) od sedemdesetih let dvajsetega stoletja, ko se je začel helsinški proces (KOVSE/OVSE), in zlasti v času po osamosvojitvi Slovenije ob upoštevanju specifičnega razvoja in okoliščin. Analiziramo in primerjamo volilno zakonodajo in sisteme ter pravni in politični okvir, ureditev in uresničevanje politične participacije slovenskih manjšin v republikah Avstriji, Hrvaški, Italiji in Madžarski ter konkretno delovanje izvoljenih in/ali imenovanih pripadnikov teh manjšin.
Poleg participacije manjšin v izvršilni in zakonodajni oblasti bomo raziskovali oblike manjšinske samouprave in avtonomije v posameznih državah, sodelovanje v različnih posvetovalnih telesih na vseh ravneh ter delovanje civilno-družbenih organizacij manjšinskih skupnosti, ki se vključujejo v politične procese. Pripadniki manjšin politično delujejo v manjšinskih političnih strankah in/ali v strankah večinskega prebivalstva, na lokalni in regionalni ravni pa se organizirajo tudi v volilnih listah. Vsi omenjeni načini lahko omogočijo izvolitev njihovih predstavnikov v oblastne in/ali posvetovalne institucije na različnih ravneh.
Cilj primerjalne analize politične participacije slovenskih manjšin in njihovih pripadnikov v sosednjih državah je ugotoviti, kako učinkoviti so različne oblike in načini za uresničevanje potreb in interesov manjšin in njihovih pripadnikov ter v kolikšni meri zagotavljajo njihovo vključevanje, integracijo in enakopravnost.