višji znanstveni sodelavec
boris.jesih@guest.arnes.siRodil se je leta 1956 v Mariboru. Diplomiral je na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, smer politologija, leta 1980. Od tega leta je zaposlen na Inštitutu za narodnostna vprašanja v Ljubljani, kjer ima znanstveni naziv Višji znanstveni sodelavec.
Leta 1992 je zagovarjal magistrsko nalogo na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani z naslovom »Avstrijske politične stranke in manjšinsko vprašanje«.
Leta 2003 je na Fakulteti za družbene vede uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom »Politična participacija narodnih manjšin - primer koroških Slovencev«. Disertacija je izšla knjižni obliki v letu 2007 pri celovški založbi Drava. Od leta 2006 dalje je habilitiran na Univerzi na Primorskem kot univ. docent za področje etničnih študij. V študijskem letu 2007/08 je bil sonosilec pri predmetu Varstvo manjšin. Kot gostujoči profesor je štirikrat predaval na Univerzi Alpe Jadran v Celovcu.
Kot raziskovalec je opravil vrsto samostojnih raziskovalnih nalog s področja položaja slovenske manjšine v Avstriji in vidikov politične participacije narodnih manjšin, tematska področja raziskovanja so tudi pojavi neonacizma in "novih družbenih gibanj" v Avstriji, ter položaj manjšin v Sloveniji.
Med drugim je sodeloval na projektu »Medetnični odnosi v slovenskem etničnem prostoru«, v okviru katerega je bil sourednik treh publikacij z enakim naslovom. Bil je odgovorni nosilec TRP z naslovom »Narodne manjšine v medetničnih odnosih po vstopu Slovenije v EU«.
Rezultate svojega dela je predstavil na več kongresih v tujini in Sloveniji, kjer so bili njegovi referati tudi objavljeni. Je soavtor in sourednik slovenskega poročila o položaju narodnih manjšin v prostoru Alpe Jadran.
Uredil je vrsto publikacij s področja manjšinske problematike, od leta 1992-2008 je bil urednik osrednje slovenske revije za manjšinska vprašanja »Razprave in gradivo/Treatises and Documents«.
Je avtor in soavtor več znanstvenih monografij, ter avtor številnih člankov s področja narodnih manjšin, ki so bili objavljeni doma in v tujini. Bil je član slovensko avstrijske komisije strokovnjakov, ki je obravnavala odnose med državama, prav tako tudi sourednik zbornika, ki je nastal kot rezultat slovenskega dela komisije. V odboju med 2008 in 2011 ter 2012 in 2013 je bil Državni sekretar v Uradu RS Slovence v zamejstvu in po svetu.
Med leti 2015 in 2019 je bil generalni konzul RS na Madžarskem, v Monoštru: trenutno je kot raziskovalec zaposlen na Inštitutu za narodnostna vprašanja v Ljubljani.
Od septembra 2020 je predsednik Združenja Slovenska izseljenska matica, ki skrbi in sodeluje z rojaki v tujini že od leta 1951.