Razprave in gradivo – revija za narodnostna vprašanja je mednarodna revija, katere cilj je pospešiti multidisciplinarno preučevanje etničnih in manjšinskih vprašanj. Od leta 1960 jo izdaja Inštitut za narodnostna vprašanja v Ljubljani kot specializirano revijo za etnična vprašanja, v kateri objavlja članke slovenskih in tujih strokovnjakov. Vsako leto izideta dve številki revije, praviloma junija in decembra.
V reviji so objavljeni kakovostni članki s področja etničnih in manjšinskih študij, zlasti o rasnih in etničnih odnosih, etnični identiteti, nacionalizmu, ksenofobiji, varstvu (etničnih, narodnih, jezikovnih, verskih in drugih) manjšin, migracijah, diskriminaciji, državljanstvu, multikulturalizmu in sorodnih temah. Revija je še posebej – vendar ne izključno – zainteresirana za razprave, ki obravnavajo vprašanja v zvezi s t. i. alpsko-jadransko-panonskim prostorom, kot so npr:
- današnji in zgodovinski pogledi na etnična in manjšinska vprašanja na omenjenem območju;
- primerjalne študije, ki vključujejo – le delno ali v celoti – to območje;
- vprašanja migracij, integracije in medkulturnih odnosov na tem območju.
Natančneje, govorimo o območju, ki vključuje naslednje države: Albanija, Avstrija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Češka, Italija, Nemčija (zlasti južni del), Madžarska, Kosovo, Črna gora, Romunija, Srbija, Severna Makedonija in Bolgarija. Slovaška in Slovenija.
Politika uredniškega odbora pa dovoli tudi objavo prispevkov z ustrezno vsebino iz različnih delov sveta, ki jih z veseljem predstavimo našemim bralcem, znanstvenemu občinstvu, ki jih tovrstna tematika zanima.
Revija pozdravlja različne vrste prispevkov z uporabo različnih pristopov, vključno z zgodovinskimi in primerjalnimi študijami ali analizami, političnimi razpravami in ocenami ter teoretičnim delom.
povezava do spletne strani revije
Sciendo vsebino te revije arhivira v Porticu – digitalni storitvi za dolgoročno arhiviranje znanstvenih knjig, revij in zbirk.
Politika plagiatorstva
Uredništvo sodeluje v vse večji skupnosti uporabnikov sistema za preverjanje podobnosti, da bi zagotovilo, da so objavljene vsebine izvirne in zaupanja vredne. Similarity Check je medij, ki omogoča celovit pregled rokopisov, katerega namen je odpraviti plagiatorstvo ter zagotoviti visok standard in kakovosten postopek strokovnega pregleda.