Inštitut za narodnostna vprašanja (INV) je javna raziskovalna organizacija, ki deluje od leta 1925. S petindvajsetimi zaposlenimi sodi med manjše raziskovalne inštitute. Inštitut vsa desetletja svojega obstoja interdisciplinarno proučuje zgodovinske ter sodobne vidike obstoja slovenskega naroda, slovenske narodne skupnosti v Italiji, Avstriji in Madžarskem, narodne manjšine v Sloveniji ter mednarodno manjšinsko zaščito. Od državne osamosvojitve Republike Slovenije 1991 se je na INV okrepilo proučevanje etnično mešanih območij ob slovensko-hrvaški meji, položaja Slovencev v državah zahodnega Balkana, slovenskih izseljencev v svetu, romske etnične skupnosti ter priseljenskih oziroma novih manjšin v Sloveniji.
Osnovna dejavnost Inštituta je raziskovanje na področju etničnih študij, ki poteka v okviru dveh raziskovalnih programov ter številnih domačih in mednarodnih temeljnih oz. aplikativnih raziskovalnih projektov. Poleg tega INV izdeluje strokovne študije in ekspertize za potrebe državnih institucij, ki oblikujejo manjšinsko, migracijsko, integracijsko, izobraževalno in kulturno politiko.
Enota uprave
Direktorica: prof. dr. Sonja Novak Lukanović
Pomočnica direktorice na področju financ in računovodstva: Ana Malnar
Direktor_ica vodi, zastopa in predstavlja INV ter je odgovorna_en za zakonitost
poslovanja. Za svoje delo je odgovorna_en Upravnemu odboru INV.
Znanstveno-raziskovalna enota
Vodja: dr. Romana Bešter
Znanstveno raziskovalno enoto sestavljajo vse raziskovalke in raziskovalci na Inštitutu za narodnostna vprašanja: znanstveni svetniki, višji znanstveni sodelavci, znanstveni sodelavci, asistenti z doktoratom in mladi raziskovalci.
Več informacij o znanstveno-raziskovalni dejavnosti INV najdete v zavihku RAZISKOVANJE.
Enota Lendava
Enota Lendava – Lendvai Kutatócsoport
Vodja: dr. Attila Kovács
Novembra leta 2005 je bilo ob prisotnosti predsednikov Republike Slovenije in Republike Madžarske, dr. Janeza Drnovška in dr. Lászla Sólyoma, svečano odprta enota Inštituta za narodnostna vprašanja v Lendavi. Leta 2020 se je Enota preselila v nove, bolje opremljene in večje prostore na Kranjčevi 4 v Lendavi.
Raziskovalno delo Enote INV v Lendavi je v prvi vrsti usmerjeno na raziskovanje etničnosti in (med)etničnih odnosov ob slovenski severovzhodni meji in to na obeh straneh meje, tako v Sloveniji kot na Madžarskem. Gre predvsem za raziskave, ki se ukvarjajo z Madžarsko manjšino v Sloveniji in slovensko manjšino na Madžarskem.
A Nemzetiségi Kutatóintézet Lendvai Kutatócsoportja 2005 novemberében lett hivatalosan megnyítva a szlovén és a magyar köztársasági elnökök, dr. Janez Drnovšek és dr. Sólyom László részvételével, 2020-ban pedig új, nagyobb és jobban felszerelt helyiségekbe költözött a Kranjec utca 4-es szám alatt.
A Lendvai Kutatócsoport munkája mindenekelőtt a nemzetiségi kérdésekre és a nemzetiségek közötti viszony kutatására fókuszál Szlovénia északkeleti részén, a határ mindkét oldalán, úgy Szlovéniában, mint Magyarországon. Elsősorban a szlovéniai magyar kisebbséget és a magyarországi szlovén kisebbséget érintő kutatásokról van szó.
Enota Reka
Enota Reka – Rijeka
Vodja: dr. Barbara Riman
Zamisel o obstoju znanstveno-raziskovalne enote, ki bi bila namenjena predvsem raziskovanju problematike pripadnikov slovenske skupnosti na Hrvaškem, je na Inštitutu za narodnostna vprašanja zorela že vse, odkar je to vprašanje postalo aktualno za raziskave, torej od 90. let prejšnjega stoletja. Z njeno aktivno realizacijo se je začelo leta 2010, leta 2017 pa je bila Enota Reka tudi dejansko ustanovljena. Odprta je bila ob 70. obletnici Slovenskega doma KPD Bazovica, 16. marca 2017. Enota Reka sprva gostovala v prostorih Slovenskega doma KPD Bazovica, s katerim raziskovalci odlično sodelujejo, od leta 2024 pa so prostori Inštituta v stavbi Filozofske in učiteljske fakultete Univerze na Reki.
Raziskovalci, ki delujejo v Enoti Reka, svoje raziskovalne interese usmerjajo predvsem v raziskovanje zgodovine slovenske skupnosti na Hrvaškem in procese, ki se med njenimi pripadniki oblikujejo v sodobnem času. Zajete so različne tematike življenja manjšine: kulturno delovanje, mediji, politična participacija pripadnikov slovenske manjšine. Posebna skrb je posvečena uveljavljanju pravic, ki jih imajo pripadniki slovenske skupnosti na Hrvaškem, predvsem učenju slovenskega jezika.
Raziskovalci in strokovno osebje Enote Reka kontinuirano zbirajo in urejajo primarne in sekundarne vire, urejajo gradivo, izvajajo terenske kvantitativne in kvalitativne raziskave. Pri tem je predvsem pomembno sodelovanje z lokalnimi skupnostmi ter resornimi ministrstvi v Sloveniji in na Hrvaškem. Zelo uspešno je tudi sodelovanje s slovenskimi (samo)organizacijami na Hrvaškem.
Mednarodni center za medetnične odnose in manjšine v Jugovzhodni Evropi
Vodja: prof. dr. Mitja Žagar
Mednarodni center za medetnične odnose in manjšine v Jugovzhodni Evropi se ukvarja s preučevanjem medetničnih odnosov, človekovih in manjšinskih pravic, položajem in zaščito manjšin v Jugovzhodni Evropi. Kot rezultat delovanja v Paktu stabilnosti za JV Evropi je bil ustanovljen na Inštituta za narodnostna vprašanja kot posebna enota, ki:
– Izvaja aktivnosti in projekte, vključno z raziskovalnimi projekti za promocijo demokracije, varstva manjšin, spoštovanje človekovih in zlasti manjšinskih pravic. Prizadeva si za uresničevanje, izvajanje in razvoj obstoječih mednarodnih in državnih standardov na področju varovanja človekovih in manjšinskih pravic ter varstva etničnih manjšin.
– Promovira dobre medetnične odnose, strpnost, sožitje, vključevanje, integracijo in sodelovanje v etnično raznolikih družbah v Jugovzhodni Evropi in širše.
– Preučuje in promovira uspešno urejanje in upravljanje etnične raznolikosti in etničnih odnosov.
– Izvaja izobraževanja in druge aktivnosti na področju preprečevanja in zaostrovanja konfliktov, upravlja odnosov in razreševanja konfliktov.
Vzpodbuja mednarodno akademsko in raziskovalno sodelovanje v Jugovzhodni Evropi in prispeva k razvoju Akademske mreže.
Projektna pisarna
Od leta 2023 na INV deluje tudi t.i. “projektna pisarna”, ki je neposredno povezana s projektom ROAD3P.
Namen projekta “Razširimo Obzorja Ambiciozno in Dinamično s Podporo Projektnih Pisarn” je krepiti kapacitete raziskovalnega sektorja v smislu uresničevanja zastavljenih ciljev EU ter zagotoviti večjo uspešnost Slovenije v projektnih prijavah. 6 partnerskih javno raziskovalnih organizacij v času trajanja projekta gradi na dvigu učinkovitosti dela in profesionalnih kompetenc, vpeljavi novih, optimalnejših rešitev izvajanja dela projektnih pisarn, boljšega upravljanja intelektualne lastnine in znanja, preprostejšega in manj težavnega prijavljanja na projektne razpise, s poudarkom na centraliziranih EU programih.
Projekt ROAD3P sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije in Evropska unija – NextGenerationEU.
Specializirani INDOK Center
Vodja: dr. Sofija Zver
V okviru Inštituta za narodnostna vprašanja deluje specializirani INDOK (informacijsko-dokumentacijski) center s knjižnico, ki predstavljata osrednje središče za zbiranje gradiva o etničnih in manjšinskih študijah v Sloveniji. Celotna zbirka obsega okoli 40.000 enot literature in okoli 180 različnih periodičnih publikacij, kar jo uvršča med bolj bogate in založene knjižnice v državi. Poleg bogate knjižne zbirke, INDOK ponuja uporabnikom tudi kartografsko in časopisno zbirko vseh pomembnejših slovenskih dnevnikov ter tednikov in številnih zamejskih tiskov iz sosednjih držav.
Več informacij najdete v zavihku INDOK.