znanstveni svetnik
mitja.zagar@guest.arnes.siDiplomirani pravnik in politolog Mitja Žagar (1961), doktor prava (z disertacijo o sodobnem federalizmu in asimetrični federaciji na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, 1990), je od leta 1990 zaposlen na INV, kjer se ukvarja s pravnim in politološkim proučevanjem etničnih odnosov in konfliktov, pri čemer največ pozornosti namenja (predvsem ustavnemu in zakonskemu) urejanju in upravljanju etničnih odnosov, upravljanju različnosti ter preprečevanju, upravljanju in razreševanju kriz in konfliktov. Na INV vodi raziskovalno enoto, od 1999 programsko skupino (raziskovalni program Etnične in manjšinske študije ter slovensko narodno vprašanje) in od leta 2001 Mednarodni center za medetnične odnose in manjšine v JV Evropi, bil pa je tudi vodja, koordinator in sodelavec v vrsti nacionalnih, evropskih in mednarodnih raziskovalnih projektov. V letih 1998–2007 je bil direktor INV.
Je redni profesor na ljubljanski univerzi (Fakulteta za družbene vede - FDV, Pravna fakulteta) in na Univerzi na Primorskem (Fakulteta za humanistične študije Koper – FHŠ), predava na univerzah v Bosni in Hercegovini, Italiji in Madžarski, predaval pa je tudi v Avstraliji, Kanadi in ZDA. Na FDV koordinira magistrski podiplomski program Politologija – Etnične študije: Urejanje in upravljanje medetničnih odnosov in konfliktov ter na FHŠ (skupni evropski) doktorski program Upravljanje različnosti, ki naj bi se začel izvajati jeseni 2009 v sodelovanju z univerzama v Bolonji in Gradcu ter Novo bolgarsko univerzo iz Sofije, poleg tega pa predava v več mednarodnih podiplomskih programih (med njimi tudi v skupnem evropskem magistrskem programu Erasmus Mundus o lokalni demokraciji in razvoju na Univerzi v Trentu).
Dr. Žagar sodeluje z različnimi državnimi institucijami (Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za zunanje zadeve, itd.), z nevladnimi organizacijami in z mednarodnimi organizacijami (ZN, Svet Evrope, OVSE, Visoki komisar OVSE za narodne manjšine, itd.), med drugim pa je bil tudi vodja Delovne skupine za človekove pravice in manjšine Pakta stabilnosti za JV Evropo.
Področja raziskovalnega interesa:
Primerjalno ustavno pravo; Primerjalni politični sistemi in politike; Mednarodno javno pravo (posebno človekove pravice in sosedsko pravo); Mednarodni odnosi; Človekove pravice; Politične vede (politologija); Državljanska vzgoja; Etnične študije; Študije konflitkov in mirovne študije; Upravljanje različnosti; Preprečevanje, upravljanje in razreševanje kriz in konfliktov.