znanstveni svetnik
Diplomirani pravnik in politolog, redni profesor in znanstveni svetnik dr. Mitja Žagar (1961) je doktor prava (disertacija: Sodobni federalizem s posebnim poudarkom na asimetrični federaciji v večnacionalnih državah na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, 1990). Na INV, kjer je zaposlen od 1990, se ukvarja s pravnim in politološkim proučevanjem etničnosti, etničnih odnosov in konfliktov, človekovih in manjšinskih pravic, varstva manjšin, urejanja in upravljanja družbeno relevantnih različnosti (diversity management) ter kriz in konfliktov. Posebno pozornost namenja mednarodnopravnemu, ustavnem in zakonskem (v posameznih državah in primerjalno) urejanju in upravljanju etničnih odnosov ter družbeno relevantnih različnosti, vključno s preprečevanjem, upravljanjem in razreševanjem kriz in konfliktov. V tem času je vodil in koordiniral vrsto nacionalnih, evropskih in mednarodnih raziskovalnih projektov, sodeloval pa je tudi v drugih raziskovalnih projektih. V obdobju 1999-2007 je bil direktor INV, vodil pa je tudi raziskovalno enoto in raziskovalni program, katerega član je od njegove ustanovitve. Od 2001 vodi Mednarodni center za medetnične odnose in manjšine v JV Evropi.
Je redni profesor na Univerzi v Ljubljani (Fakulteta za družbene vede - FDV, Pravna fakulteta – PF, Filozofska fakulteta – FF), Univerzi na Primorskem (Fakulteta za humanistične študije Koper – FHŠ) in Novi univerzi (Evropska pravna fakulteta – EvroPF, Fakulteta za slovenske in mednarodne študije – FSMŠ). V nacionalnih in mednarodnih (večinoma podiplomskih) študijskih programih je predaval na univerzah v Evropi (npr. Avstrija, Bosna in Hercegovina, Italija, Madžarska in Nemčija), Afriki (Južna Afrika), Avstraliji, Novi Zelandiji in Severni Ameriki (Kandada in ZDA). Koordiniral je nacionalne, evropske in mednarodne magistrske in doktorske programe in module (vključno z magistrskim programom Erasmus Mundus o lokalni demokraciji in razvoju in doktorskim programom Upravljanje različnosti) na različnih univerzah v Sloveniji in tujini.
Kot strokovnjak, ocenjevalec/evaluator in recenzent sodeluje z mednarodnimi organizacijami (npr. OZN, UNESCO, UNDP, Svet Evrope, OVSE in njen Visoki komisar za narodne manjšine, Pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo, itd.), nacionalnimi institucijami (npr. ministrstva, vladni uradi, predstavniška telesa) in lokalnimi skupnostmi različnih držav (npr. Slovenija, Albanija, Avstralija, Avstrija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Hrvaška, Južna Afrika, Kanada, Nemčija, Severna Makedonija, Srbija, Švica, Velika Britanija, Združene države Amerike itd.), znanstvenimi revijami in nevladnimi organizacijami, ki delujejo na področjih upravljanja različnosti, trajnostnega razvoja, etničnih in manjšinskih politik, pa tudi s fundacijami in raziskovalnimi agencijami ter institucijami za ugotavljanje kakovosti v visokem šolstvu in raziskovanju. V obdobju 2015-2020 je bil član Znanstvenega sveta Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.
Raziskovalno deluje na področjih prava, političnih ved, etničnih in manjšinskih študij, urejanja in upravljanja različnosti, študij miru in konfliktov. Večdisciplinarno, interdisciplinarno in primerjalno raziskuje tematike, kot so človekove pravice in svoboščine, (posebne) pravice in varstvo manjšin in njihovih pripadnikov, etničnost, urejanje in upravljanje družbeno relevantnih različnosti, vključevanje, integracijo, sodelovanje, družbeno in zlasti politično participacijo, demokracijo, multikulturalizem in interkulturalizem, avtonomije, federalizem, transformacije, tranzicije in demokratizacijo, razvoj institucij, aktivno državljanstvo, državljansko in vseživljenjsko vzgojo in izobraževanje, preprečevanje, upravljanje in razreševanje kriz in konfliktov itd.